Podpořte vývoj miminka s naší knížkou – samostatně nebo v setu. Teď s dopravou od 29 Kč!

16. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

V tomto týdnů těhotenství se dostaví období, kdy začnete mít různé, mnohdy i prazvláštní chutě. Pokuste se je pochopit a začlenit ty správné potraviny do vašeho jídelníčku. Vyvážená strava v těhotenství může mít dlouhodobý dopad na nynější i budoucí zdraví vašeho dítěte.

MIMINKO

  • Délka: 13 cm (od temene ke kostrči)
  • Váha: 140g

Vaše dítě se nyní připravuje na růstový spurt - velice rychle přibývání na váze. Během pár týdnů svou váhu zdvojnásobí a povyroste o další několik centimetrů. Pohyby dítěte ještě možná necítíte, ale už může otáčet hlavou, plavat a vykonávat všechny funkce svalů. Hlava je už vzpřímená a jeho obličejové svaly umožňují, aby dítě mělo různé výrazy,jako je šilhání, nebo mračení. Oči jsou stále zavřené, ale vnímají již světlo z okolního světa. Srdce pumpuje přibližně 25 litrů krve denně a toto množství se bude ještě zvyšovat. Dítě už slyší okolní zvuky. Žily, které byly přes kůži viditelné, se stávají díky podkožnímu tuku, který se začal tvořit, méně výrazné. Přestože má dítě už nějaký čas vyvinuté chuťové pohárky, skutečně rozlišovat chutě začíná až nyní. V jeho maličkých střívkách se začíná tvořit smolka (první stolice miminka po narození). Dítě je nyní velké asi jako pomeranč a tak akorát by se vám vešlo do dlaně.

A co MAMINKA?

Stále vám rostou prsa a mohou být čím dál tím citlivější a strie mohou být větší. Pokud na břiše ještě nemáte lineu nigru, možná se objeví nyní. Pokud už ji máte, pravděpodobně ztmavne. Linea nigra po porodu vymizí. Stabilně a pravidelně přibíráte na váze. Děloha je velká asi jako malý meloun, a těhotenství je tak na vás už více vidět. V této fázi se bohužel často začínají objevovat bolesti zad, protože klenoucí se břicho vyvíjí větší tlak na spodní část zad. Bolest může být ještě silnější v případě těhotenství s dvojčaty, kdy více přibíráte a máte větší břicho. V tomto období přibírání úzce souvisí i se těhotenskými chutěmi. Můžete mít chutě na nejrůznější kombinace jídel. Mnoho žen se uchyluje ke zvýšené konzumace sladkých, pikantních nebo nezdravých jídel. To není nejlepší řešení. Pokud jde ale o zdravé jídla, tak ty můžete konzumovat bez obav. Strava by měla být pestrá a měla by obsahovat všechny potřebné živiny pro správný vývoj dítěte.

TIPY

  • Relaxujte.
  • Jezte zdravě a vyhýbejte se sladkostem.
  • Těhotenské hormony mohou v průběhu těhotenství také působit problémy s očima - především se objevuje pocit sucha a svědění. Když nosíte kontaktní čočky - zkuste je vyměnit za brýle.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+