18. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Objem vašeho krevního oběhu se v těhotenství zvětší o 30-40% a vaše srdce je bije o 10 - 15 tepů / min. Rychleji. Srdce pracuje rychleji, což je znamení zpomalit. Přečtěte si, které potraviny byste měla jíst v osmnáctém týdnu těhotenství, aby byla vaše hladina cukru v krvi stabilní a vy se cítila skvěle.

MIMINKO

  • Délka: 15,3 cm (od temene ke kostrči)
  • Váha: 240 g

Kůži nyní pokrývá mázek (bílá ochranná hmota), který v děloze chrání kůži před poškozením. Některé děti se s tímto mázkem narodí, většinou však mázek do porodu vymizí. Dítě už nyní vypadá skutečně jako dítě, s proporčně odpovídajícími končetinami, podkožní vrstvou tuku a jasnými rysy obličeje. Na kůži prstů se vytvářejí bříška a papilární linie, které vytváří jedinečný otisk. Pokud čekáte holčičku, má už polovinu všech vajíček, se kterými se narodí. Pokud je vaše dítě chlapeček jeho genitálie už jsou výraznější a pohlaví bude vidět i na ultrazvuku. V této fázi bývá dítě vzhůru jen asi šest hodin denně. Má už svou každodenní rutinu, kdy se střídá období spánku a bdění. Jakmile uslyší nějaký zvuk mimo dělohu, bude na něj reagovat pohybem, který ucítíte.

A co MAMINKA?

Pravděpodobně budete trpět zadýcháváním, nepříjemnými pocity ve spodní částí zad, častým močením a bolestmi břicha. V tomto týdnu už se vrchol dělohy nejspíš dostal až k pupíku, i když u některých žen se tak stane až ve 24.týdnu. Pupík vám možná dokonce už začíná vylézat. Tmavne linea nigra. Stále přibíráte na váze, ale dbejte na to, abyste přibrala tak akorát. Nadměrné přibírání může mít za následek různé zdravotní potíže, například cukrovku, zvýšený krevní tlak, křečové žíly a nadměrnou bolest zad a nohou. Kromě toho může způsobovat zdravotní problémy, jako cukrovku, artritidu a obezitu, i v později v životě u dítěte. Dále může vést k císařskému řezu v případě, že čekáte velké dítě. K optimálnímu přibírání na váze výrazně přispívá zdravá strava a dostatečný přísun tekutin. V této fázi těhotenství vás může bolet hlava nebo se vám dokonce točit, objevují se i mžitky před očima. Váš krevní oběh se mnohonásobně zvýšil a srdce pracuje o 40-50% více, protože musí živit vás oba. Velká část krve protéká dělohou a vaší kůži, ledvinami protéká asi o třetinu více krve než za normálních okolností. Vaše rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy, což může způsobit, že je vám občas na omdlení. Máte-li závratě, je to signál, abyste zpomalila.

TIPY

  • Nezapomeňte na pravidelný pohyb (plavání, těhotenské cvičení, jóga nebo procházky).
  • Myslete nadále na správnou výživu a především dodržujte pitný režim.
  • Jezte častěji a menší porce a odpočívejte.
  • Když máte závratě nebo pocit na omdlení:
    • Lehněte si, abyste se nezranila.
    • Dávejte pozor při vstávání ze židle, protože pokud vstanete příliš rychle, tělo se nemusí náhlé změně tak rychle přizpůsobit, což vede ke snížení tlaku a vám se může zatočit hlava.
    • Můžete-li, ležte na levém boku, nikoli na zádech. Tím zabráníte tvz. Syndromu dolní duté žíly, kdy dojde při lehu ke zrychlení srdeční frekvence, poklesu tlaku a malátnosti nebo pocitu na zvracení.
    • Abyste zminimalizovala pocity na omdlení, jezte pravidelně a dostatečně pijte.
    • Ideální jsou celozrnné potraviny, ovoce a zelenina, na rozdíl od potravin, které sice poskytnou rychlý přísun cukru, ale hladina cukru v krvi nebude stabilní.
    • Vyhněte se tedy rychlému občerstvení, sušenkám nebo koblihám a dejte přednost zdravím potravinám.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+