30. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Vaše miminko měří nyní kolem 40 cm a váží asi 1,3 kilogramů. Přečtěte si naše rady o tom, jak dodržet pitný režim a zjistěte, co vaše dítě nejvíce potřebuje právě v této fázi těhotenství.

 

MIMINKO

  • Délka: 41 cm
  • Váha: 1500 g

Vaše dítě váží nyní kolem 1,5 kg a probíhá další urychlený rozvoj. I když dítě od tohoto týdne až do porodu přibírá až 0,2 kg týdně, porodní hmotnost se liší dítě od dítěte. Plíce a trávicí systém jsou téměř vyvinuty. Vaše dítě začne napodobovat dýchací pohyby tím, že hýbe bránicí a může dostat dokonce škytavku, což pocítíte jako rytmické záškuby ve svém bříšku. Dítě trénuje dýchání 30-40% času. I když 80 % svého času dítě spí, i nadále otevírá a zavírá oči. Když je vzhůru, pravidelně jimi otáčí. Většina miminek je už touto dobou hlavou dolů. Mizí lanugo (prvotní ochlupení). Některé předčasně narozené děti ho však ještě mají. Kosti zesilují a dozrávají svaly i mozek. Pod kůží se mu nadále tvoří tuk. Velikost nadledvinek, které produkují důležité hormony s názvem steroidy, se za posledních deset týdnů zdvojnásobila. Steroidy jsou odpovědné za růst a vývoj pohlavních orgánů.



A co MAMINKA?



Vaše děloha nyní dosahuje asi 11,5 cm nad pupík a výrazně omezuje prostor v břiše. Tím se pravděpodobně zhorší vaše bolesti a křeče v nohách. Pocítíte množná také úzkosti, a to nejen kvůli menší schopnosti fungovat, ale také kvůli blížícímu se porodu. Běžně vás mohou kdykoliv postihovat Braxton-Hicksovy kontrakce (poslíčci). Pokud čekáte dvojčata, porodíte nejspíš o něco dříve, proto je důležité poznat rozdíl mezi skutečnými kontrakcemi. Přírůstek váhy, který v tomto období zaznamenáte, lze se vší pravděpodobností připsat součtu váhy dítěte a rezervy, kterou si vaše tělo vytváří na zvýšené potřeby růstu dítěte.

Ve 30. týdnu těhotenství i dříve se často objevuje zácpa. Dodržujte proto pitný režim a jezte také dostatek vlákniny. Snažte se denně vypít aspoň 8 sklenic vody a nečekejte, až dostanete žízeň. To už by mohla být známka dehydratace.

Další nepříjemností může být infekce močových cest v těhotenství, kterou zažije až desetina nastávajících maminek. Jde především o zánět močového měchýře, který se projevuje pálením při močení. Je důležité hodně pít, zejména vodu, aby se bakterie z močových cest samy vypláchly. Kromě vody má skvělé účinky i brusinková šťáva. Mimo běžnou důkladnou hygienu pomáhá k uzdravení a prevenci i nošení volnějšího bavlněného prádla.

A jak je to s kávou v těhotenství? Rozhodně omezte kofein i konzumaci černého čaje. Kofein není zdravou volbou v těhotenství, protože může procházet placentou a způsobit zvýšení srdeční frekvence vašeho dítěte. To samozřejmě neznamená, že kávu nesmíte vůbec. Jen ji omezte na dva šálky denně. Totéž platí i o nápojích typu „kola“. Výzkumy navíc ukazují, že více než 5 šálků kávy denně může způsobit nižší porodní hmotnost dítěte. Pozor i na některé léky, které obsahují kofein. I o těch byste se měla poradit s lékařem nebo lékárníkem. Vaše pitnému režimu by nyní měla dominovat voda a ovocné šťávy – na ty ovšem pozor při

TIPY:

  • Dbejte na každodenní dostatečný přísun vápníku, který podporuje zpevňování kostí dítěte.
  • Pokud vás porod znepokojuje, proberte to s partnerem,lékařem nebo s jinou ženou, která už má děti. Když se se svými obavami někomu svěříte, pocítíte úlevu.
  • Zamyslete se nad věcmi, které budete potřebovat v porodnici, a sbalte je do tašky do porodnice. Když budete na den D připravená, nebudete se cítit tak ve stresu.
  • Zdravá strava je stále stejně důležitá, jako byla po celé těhotenství.
  • Je správný čas, abyste pro dítě vybrala s partnerem jméno (či jména v případě dvojčat).

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+