22. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Všimla jste si v tomto týdnu změn na vaší pokožce? Nyní to nic neobvyklého, a proto je dobré vědět, proč se tyto skvrny objevují a jak byste se o svou pleť i celé tělo měla starat.

MIMINKO:

 • Délka: 28-30 cm (od temene k patičkám)
 • Váha: 430-600 g

Vaše dítě váží nyní asi 500 g a na konci tohoto týdne má v případě předčasného porodu 50% naději na přežití. Naděje na přežití závisí na gestačním týdnu, zdraví matky, příčiny předčasného porodu a kvalitě poskytnuté lékařské péče. V příštích 5 týdnech nastane u dítěte velký růstový spurt. Velký mozek, který je odpovědný za. Paměť, motorické dovednosti a inteligenci, se připravuje na řízení komunikace mezi buňkami. V tomto období začíná být součástí spánku fáze REM (rychle pohyby očí). Ochlupení (lanugo) na těle dítěte začíná tmavnout. Také kůže dítěte získává pigment. Přes kůži jsou stále viditelné kosti a orgány. Vlivem tvorby podkožního tuku však již brzy skoro vidět nebudou.

A co MAMINKA?

Během gravidity potřebuje vaše tělo dostatek tekutin, aby se zajistila látková výměna a dobrá funkce ledvin. Dostatek hydratace je také životně důležitý pro udržení zdravé hladiny plodové vody. Přestože je potřeba tekutin velmi individuální , denně byste měla vypít alespoň 1,5-2 litry tekutin, což odpovídá asi á-10 skleničkám. Pokud máte problém s nočním chozením na WC, snažte se vypít většinu vody v průběhu dne, nikoliv navečer.

Co se týče změn na pokožce, dostatečná hydratace má na ni pozitivní vliv. Tváře bývají růžovější než obvykle a celá vypadáte mnohem mlaději. Vaše pokožka může být ovlivněna také těhotenskými hormony, které. Stimulují mazové žlázy, a kůže může mít tendenci více se mastit. U některých žen to může vést k ucpání pórů či tvorbě skvrn a akné. Používejte proto vhodnou kosmetiku, která neucpává póry a která vaši pleť dobře vyčistí. Nezapomínejte na nemastné hydratační krémy, které zabrání vysychání. Pokud trpíte akné, používejte kosmetiku, kterou vám doporučí lékař. Nebojte se, vaše pleť se obvykle vrátí do původního stavu několik týdnů po porodu.

TIPY:

 • Pečujte o své bříško a celé tělo:
  • Udržujte pokožku hydratovanou, abyste snížila riziko vysychání a podráždění.
  • Nechoďte příliš na slunce a používejte ochranné přípravky s vysokým UV faktorem proti slunečnímu záření.
  • Používejte jemné, přírodní produkty.
  • Noste oblečení z přírodních látek, jako je bavlna nebo len.
  • Ošetřujte pokožku bříška, hýždí a stehen kvalitními přípravky proti celulitidě a striím. Pravidelně kůži promašťuje, třeba i obyčejným hydratačním tělovým mlékem.
  • Máte-li podezření, že něco, jako je mýdlo, parfém nebo prací prášek způsobily podráždění vaší pokožky, vyměňte je za neparfémované přírodní přípravky.
 • Pokud máte bolesti zad, se zvyšujícím se břichem se ještě zhorší. Podle vaši vlastní potřeby použijte pro zmírnění bolesti sáčky s ledem, teplé zábaly nebo jemnou masáž.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

 • Nutrimimi
 • Těhotenství+