40. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Blahopřejeme! Na tento týden připadá termín porodu. Vy a vaše dítě se vydáte na neuvěřitelnou společnou cestu životem. Zjistěte, jak může nutriční programování v raném věku pomoci dítěti, aby bylo zdravé až do dospělosti.

 

MIMINKO

  • Délka: 51 cm
  • Váha: 3600 g

Pokud se dítě ještě pořád nenarodilo, uklidňujte se tím, že už pravděpodobně zbývá poslední týden těhotenství. Dítě nyní váží kolem 3,5 kg a až do porodu bude svou hmotnost zvyšovat. Dítě, které bylo v děloze o něco déle, může mít po narození víc vlásků a být častěji vzhůru. Když je dítě připravené přijít na svět, spustí se v jeho mozku série chemických reakcí, které zvýší hladinu některých hormonů ve vašem těle. Na základě toho vám obvykle praskne voda a rozběhnou se kontrakce.

 

A co MAMINKA?

Těhotenství už máte nejspíš plné zuby. Při samovolném spuštění porodu vám praskne voda nebo možná zaznamenáte špinění. Lékař vám možná bude chtít udělat ještě ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že se dítěti daří, a to zvláště v případě předpokládaných komplikací. Je také možné, že vám špatně vypočítali termín porodu, a vy ještě nepřenášíte tak dlouho. Sledujte jakékoliv příznaky porodu, ale také se snažte relaxovat. Stres vám v ničem nepomůže. Vaše prsa jsou připravena na kojení a pravděpodobně vylučují mlezivo. Pro urychlení neustále zkoušejte metody, kterými se vyvolává porod.

Čekají vás vzrušující, ale i náročné časy. Ať už se jedná o vaše první nebo další dítě, můžete zažívat právě teď řadu emocí – přes vyčerpání až po euforii. Pokud jde o vaše první dítě, můžete mít ohromující pocit, že se život navždy změnil. Zatím jste byla zvyklá na život ve dvou, najednou se budete muset učit nové věci.

Vaše tělo zatím odvedlo úžasnou práci, ale porodem to zdaleka nekončí. Stále můžete mít velký vliv na budoucí zdraví dítěte a je ta správná chvíle položit jeho imunitnímu systému a celému organismu zdravé základy.


TIPY:

  • Než začnete rodit, shromážděte o tom, co vás čeká, co nejvíce informací. Promluvte si s kamarádkami, které už rodily, nebo s vlastními rodiči. Tak budete vědět, že nejste sama, a že už to spoustu žen před vámi zvládlo.
  • Mějte připraven porodní plán se svými poznámkami, ale počítejte s tím, že i se sebelepším porodním plánem se průběh samotného porodu nedá předvídat. Proto vám může porodník či porodní asistentka doporučit určitý postup, který jste si předem nenaplánovala. Mějte ale na paměti, že je to vždy v nejlepším zájmu vašeho dítěte a vás. Určitě již máte také vyřešenou otázku přítomnosti partnera u porodu.
  • Pro brzké spuštění porodu nezapomínejte na sex, stimulaci bradavek a procházky.
  • Stále jezte zdravě a pijte dostatek tekutin, abyste byla hydratovaná.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+