38. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Vaše miminko je nyní plně vyvinuté, takže je schopné života mimo maminčino bříško. Teď už jen čekat, kdy ta chvíle přijde.  Je právě ideální doba připravit si porodní plán.

 

MIMINKO

  • Délka: 50 cm
  • Váha: 3290 g

Vaše dítě měří kolem 50 cm a váží asi 3 kg. Poslední týdny už bude přibývat, jen co se tukových zásob týče. Vzhledem k tomu, že dítě se už pokouší sát a polykat, odpad se shromažďuje v jeho střevech v podobě mekonia – smolky, zelenočerné látky, která představuje první obsah střev. Kůže dítěte má nyní růžovočervenou barvu. Větší část lanuga (ochlupení na těle) již vymizela a případný zbytek zmizí brzy po porodu. Vaše dítě se už moc neotáčí. Místo toho můžete zaznamenat vytrvalé kopání pod žebry na jedné či druhé straně. I když se tedy změnil typ pohybu, nezměnila se jejich četnost. Měla byste pohyby cítit stejně často jako předtím. Pokud zaznamenáte jakékoli změny v pravidelnosti pohybů, informujte o tom porodní asistentku, nebo poradnu pro těhotné. POkud čekáte chlapečka jeho varlata už sestoupila do šourku, a pokud čekáte holčičku, má již zřetelné stydké pysky. Termín porodu je za dveřmi. Vaše dítě dobře slyší váš hlas, takže na dítě v tomto období hodně mluvte.

 

A co MAMINKA?


Termín se blíží a vy jste určitě dost nedočkavá, hlavně když jste prvorodička. Pokud ale čekáte první dítě je dost pravděpodobné, že budete přenášet. . V průměru trvá přenášení pět dní. Pokud jde o vaše druhé těhotenství, je možné, že budete přenášet pouze dva dny. Nabraná váha bude pravděpodobně výraznou zátěží pro spodní část vašich zad. Je normální, že se cítíte nadmutá a zadržujete vodu. To způsobuje zvýšená hladina hormonů. Pokud cítíte (nepravé) kontrakce, začněte měřit jejich čas a pravidelnost. Pokud přicházejí v pravidelných intervalech a jsou stále bolestivější, je čas vydat se do porodnice. Pokud si nejste jistá, nic se nestane, pokud pro jistotu do porodnice pojedete. Předem jim zavolejte, aby o vás věděli.

Pravděpodobně pro vás bude stále obtížnější dobře se vyspat, a to zejména v noci. Můžete si připadat obrovská a nemotorná – snažte se to brát s nadhledem. Snažte se co nejvíce odpočívat během dne, nejlépe s nohama nahoře. Čtěte knížky nebo se dívejte na filmy. To jsou věci, na které vám po porodu zřejmě nezbude čas.

Využijte čas i k přípravě porodního plánu. Máte poslední šanci, abyste si v poradně ujasnila poslední otázky, které se týkají porodu. Můžete si vytvořit takový porodní plán, který vám pomůže aktivně se zapojit do rozhodování o narození dítěte a mít alespoň do jisté míry vše pod kontrolou. Většina porodnic akceptuje tyto porodní plány a je dobré si o všem promluvit s porodní asistentkou, porodníkem apod. Spolupráce s personálem je totiž nezbytnou součástí porodního plánu. I když si totiž vše perfektivně připravíte, je dobré vědět, zda jsou vaše představy reálné. Porodní plán vás zároveň uklidní a ujistí o možnosti řídit vlastní porod.

TIPY:

  • Je vám příliš horko? Zkuste následující rady, které vás ochladí:
    • Několikrát denně se sprchujte vlažnou vodou.
    • Na oči si přikládejte vychlazené gelové masky (dávejte je chladit do lednice).
    • Ruce a zápěstí pokládejte pod studenou tekoucí vodu, aby došlo k ochlazení krevního oběhu.
    • Noste s sebou chladicí sprej nebo mini ventilátor.
    • Hodně pijte, abyste byla dostatečně hydratovaná, a nahradila tak tekutiny, které jste ztratila pocením.
  • Pokud se kvůli nadýmání a otokům cítíte špatně, dejte si nohy nahoru, nenoste těsné oblečení (ani těsné ponožky) a dbejte na dostatečný přísun tekutin. V této fázi, kdy je vrchol dělohy asi 20 cm nad pupíkem, je nejlepší nosit boty bez zapínání.

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+