24. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Vaše bříško se stále zvětšuje, vážíte mnohem více a mění se těžiště těla, takže vás mohou začít bolet záda. Naučte se, jak zvládat případné bolesti a také jak se vyrovnat s emocionálními změnami, které jsou v této fázi těhotenství normální.

MIMINKO

  • Délka: 34 cm (od temene k patičkám)
  • Váha: 660 g

Začíná se vyvíjet primitivní paměť, což znamená, že hudba a hlasy zanechávají v mozku vašeho maličkého stopu. Páteř má 1000 vazů, 150 meziobratlových kloubů a 33 obratlů. V plicích se vytváří cévy a začínají se otevírat nosní dírky. Dítě má již zcela vyvinuté ruce, kterými si dokonce někdy zakrývá maličké uši před hlukem. Kůže se již z průsvitné změnila na neprůsvitnou. Mozková kůra, která je zodpovědná za emoce, usuzování, plánování a schopnosti řešit problémy, je v této fázi nejvýraznější částí mozku.

Tento týden těhotenství patří k týdnů, kdy hovoříme o hranici viability plodu - tedy hranici , kdy je plod poprvé schopen přežít mimo dělohu. Šance na přežití by byli velmi malé - v plicích se začínají teprve vyvíjet krevní cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn jednotlivých plicních sklípků. Vnitřní ucho, které ovládá rovnováhu v těle, je zcela vyvinuto. Výsledkem je to, že dítě cítí, že je vzhůru nohama, nebo to, jak se vznáší a pohybuje v plodové vodě.

A co MAMINKA?

Břicho máte čím dál tím větší. Někdy v tomto období můžete začít pociťovat, kdy má dítě škytavku. Budete ji cítit jako pravidelné, rytmické a škubavé pohyby. Jde o nepodmíněný reflex, proto ho nezapočítávejte do pohybů. Také možná zaznamenáte, že vaše dít%e reaguje na vnější zvuky a při náhlém zvuku nadskočí. Můžete dokonce přijít na to, že vaše dítě už má oblíbenou kapelu nebo zvuk. U dítěte také dochází k pravidelnému střídání bdění a spánku, které velmi často liší od vašeho spánkového vzorce, takže když jdete večer spát, vaše dítě se probouzí a začíná kopat. V tomto období jsou normální bolesti hlavy, křeče v nohách, a dokonce bolest žeber, protože dítě zabírá čím dál víc prostoru a utiskuje orgány. Protože se kůže kvůli růstovému spurtu napíná, může vás svědit. V tomto období možná již budete cítit Braxton-Hicksovy kontrakce (poslíčky). Jsou způsobeny stahováním děložních svalů a můžete je cítit jednu až dvě minuty. Většinou nebolí. Častěji se vyskytují v těhotenství s dvojčaty. Tyto kontrakce nejsou na rozdíl od skutečných porodních kontrakcí pravidelné.

Bolesti se vyskytují obvykle v dolní částí zad a mají souvislost se zvyšováním objemu břicha a hmotnosti. Vysoká hladina progesteronu změkčuje pánevní vazy, aby se mohly roztáhnout a umožnit tak porod dítěte. Ovšem uvolní se také vazy páteře, takže dochází k většímu namáhání. Bolesti zad může také způsobit dlouhé stání ve špatném postoji, nebo když se špatně otočíte, třeba v posteli. Noste pohodlné boty bez podpatků, často odpočívejte a pokládejte si nohy do výšky na židli. Ideální je také cvičení na míči nebo plavání.

Samostatnou kapitolou jsou pak emocionální změny v těhotenství. Míváte prudké a netypické výkyvy nálady? Začnete někdy bezdůvodně plakat, nebo se začnete naopak zlobit? Tyto emocionální změny jsou v těhotenství běžné, a mohou za ně změny hormonální vyváženosti. Kolísání hladiny hormonů způsobuje podobné příznaky jako před začátkem menstruace - nervozitu, podrážděnost a úzkost. Kromě toho mnoho žen pociťuje obavy z nadcházejících změn, které je čekají. Máte-li podobné pocity strachu či obav, naučte se je přijímat spolu s partnerem nebo někým blízkým, komu důvěřujete. Máte-li kamarádku, která již matkou je, nechte si od ní poradit. Je to velmi uklidňující.

Těhotenská cukrovka - neboli gestační diabetes je stav, ke kterému dochází pouze v těhotenství. Těhotenství má vliv na způsob, jakým vaše tělo využívá glukózu, což má za následek vysoké hladiny cukru v krvi. Neléčená těhotenská cukrovka může vést k porodu dítěte s vyšší porodní hmotností a zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky u vašeho dítěte v budoucnu. Proto je zapotřebí pravidelný screening - vyšetření, na základě kterého se zjistí, zda vám nehrozí právě těhotenská cukrovka. U nás se provádí tvz. Orální glukózový toleranční test ve 24. Týdnu gravidity. Pokud zjistíte, že máte gestační diabetes, je potřeba upravit stravování a zahájit speciální dietu, kterou doporučí lékař.


TIPY

  • Je důležité mít vyšší příjem vlákniny jako prevenci hemoroidů a rizika vysokého krevního tlaku.
  • Pokud čekáte více než jedno dítě, dávejte pozor na příznaky předčasného porodu. Vaše děloha je nyní dost velká na to, aby vyvolává příznaky ischiasu (bolesti, které střílí do spodní části zad a nohou) Požádejte partnera, aby vám na postižena místa přiložil led. Někdy pomůže také změna polohy.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+