Podpořte vývoj miminka s naší knížkou – samostatně nebo v setu. Teď s dopravou od 49 Kč!

26. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Vaše miminko teď v bříšku prochází rychlým růstem. Snažte se zůstat aktivní, cvičte a přizpůsobte vše rostoucímu bŘíšku. Také se naučte, jaké fyzické aktivity vám pomohou snížit riziko těhotenské cukrovky.

MIMINKO

  • Délka: 36 cm
  • Váha: 875 g

Tímto týdnem končí druhý trimestr. Děti, které se narodí mezi 27.-32.týdnem mají velkou naději na přežití: přežije 80-95% dětí v závislosti na gestačním týdnu, zdraví matky, příčině předčasného porodu a kvalitě poskytnuté lékařské péče.

Vaše dítě začíná být ve stísněných podmínkách velice aktivní. Klesl objem plodové vody, což znamená, že každý pohyb dítěte cítíte mnohem intenzivněji než předtím. Dítě začíná procvičovat sací reflex a připravuje se tak na kojení . Dochází k prudkému vývoji neuronů a mozkové tkáně. Mozkové vlny fungují stejně jako u novorozence. Kostra dítěte je již plně vyvinutá, ale ještě nejsou spojené klouby. Pokud čekáte chlapečka, v této fázi mu již sestoupila varlata. Imunitní systém, játra a plíce se stále vyvíjí a připravují se na samostatnou funkci. Dochází k otevírání maličkých víček a vývoji sítnice. Tento týden je týdnem, kdy vaše dítě poprvé otevře oči. V této fázi vidí ale velmi rozmazaně a může vidět jen různé odstíny jasu. Když posvítíte jasným světlem na vaše břicho, ucítíte, jak dítě zareaguje. Srdce je stále je stále silnější a je schopno efektivně cirkulovat krev. Srdeční frekvence klesá, ale holčičky mívají obvykle vyšší tepovou frekvenci než chlapci.

A co MAMINKA?

Vaše děloha dosahuje skoro až k hrudnímu koši, proto je běžné zadýchávání. Pro vás to může být otravné, ale vaše dítě to nijak neovlivňuje. Spousta žen má mírné otoky a lehce zvýšený krevní tlak. Pokud vás postihnou extrémní či náhlé otoky a zároveň se vám prudce zvýší krevní tlak, jde o závažný zdravotní stav, který se nazývá preeklampsie a který vyžaduje návštěvu lékaře. Zvýšený objem krve může být příčinou vzniku křečových žil. Dítě svými pohyby může bohužel vyvíjet náhlý tlak na močový měchýř.

Pravidelné cvičení a fyzická aktivita pomáhají zvládat velkou námahu spojenou s těhotenstvím. Kromě toho zlepší lehký sport vaši sílu, ohebnost a vytrvalost, což se vám bude hodit při porodu a po něm. Ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí a procvičují například svaly pánevního dna, mívají snazší porod a po porodu se rychleji dostanou do formy. Je však důležité, abyste cvičila bezpečně a především poslouchat svoje tělo.

TIPY:

  • Když cvičíte:
    • Poslouchejte svoje tělo a nevyčerpejte se.
    • Začněte zlehka a postupně zvyšujte zátěž až na úroveň, která vám přijde ideální.
    • Přizpůsobte cvičení vašemu stavu - nemusíte provozovat stejné aktivity jako před těhotenstvím, pokud nejsou bezpečná (například lyžování, vzpírání apod. )
    • Ideální je chůze, která je navíc i bezpečná.
    • Plavaní je také vhodné, zpevní se při něm svaly a zlepší se vytrvalost. Váha těla je nadlehčována, takže je nepravděpodobné, že byste si natáhla nějaký sval.
    • Vyhýbejte se namáhavému cvičení v horkých dnech.
    • Pijte hodně tekutin.
    • Pokud jste na pochybách, zda je forma cvičení pro vás vhodná a bezpečná, poraďte se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.
  • Vaše dítě má v případě narození v tomto období sice již velkou naději na přežití, předčasný porod však může způsobit různé zdravotní potíže. Snažte se předčasnému porodu zamezit zdravou stravou a vynecháním kofeinu ze stravy. Výzkumy také ukázaly, že vyšší příjem polynenasycených mastných kyselin (LCP) v těhotenství, může přispět ke snížení rizika předčasného porodu. Hladina LCP kyselin, kterou dítě dostává prostřednictvím placenty, závisí na množství těchto tuků ve vaší stravě. Jejich hlavním zdrojem jsou čerstvé tučné ryby, jako je makrela nebo sardinky. Snažte se snít dvě porce týdně. Ale vyvarujte se užívání čistého rybího tuku v těhotenství, protože může obsahovat vysoké množství vitaminu A, který může představovat riziko pro vaše dítě.
  • Stále dodržujte pitný režim.
  • Jezte menší porce a jídlo dobře rozžvýkejte, aby vás nepálila žáha.
  • Mluvte na dítě. Dítě dokáže rozlišovat jednotlivé hlasy.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+