Podpořte vývoj miminka s naší knížkou – samostatně nebo v setu. Teď s dopravou od 29 Kč!

36. týden těhotenství - Jak roste miminko a maminka?

Vaše dítě stále přibývá na váze a do porodu přibere zhruba ještě jeden kilogram. Zjistěte, jak se vaše dítě vyvíjí v tomto týdnu i jak se pomalu připravovat na porod.

 

MIMINKO

  • Délka: 48 cm
  • Váha: 2860 g

Vaše miminko nyní měří asi 47,4 cm a váží kolem 2,6-2,8 kg. Růst v této fázi zpomaluje a vaše dítě se připravuje na život po narození. Vaše dítě je nyní baculatější a díky dostatečným tukovým zásobám udrží teplo a v případě narození nebude muset být umístěno do inkubátoru. Plně vyvinuté jsou také plíce, takže pokud se dítě narodí nyní, dokáže samostatně dýchat. Obvykle bývají děti v této fázi v poloze hlavičkou dolu, ale otočit se mohou až před porodem. Plod už také zaujímá obvykle definitivní polohu, protože prostor už je pro něj těsný. Tuk vyplňuje tváře dítěte a jeho pohyby jsou výraznější a silnější. Dvojčata nyní váží asi 2,5-3 kg, pokud jsou však menší, možná budou muset nějaký čas po narození strávit v inkubátoru.

 

A co MAMINKA?

Jak vaše dítě roste a zabírá stále více místa v děloze, můžete mít problém sníst i normální množství jídla. Proto jezte častěji a menší porce, jídlo pak bude lépe stravitelné. Většina dětí se už obrátí hlavičkou dolů, což vám může značně usnadnit dýchání. Zvýšený tlak na podbřišek, jakmile dítě začne klesat, může způsobit, že se začnete zaklánět a chůze vypadá nemotorněji. Je možné, že také budete častěji močit.

Možná máte nyní vaginální výtok, což je dobrým znamením. Tělo se vylučováním většího množství poševního hlenu připravuje na porod. Nyní je již vaše dítě nejspíše v poloze hlavičkou dolů. Pokud ne, pořád se může ještě otočit. Pokud se tak nestane, lékaŘ vám navrhne řešení, například pokus otočit dítě zvnějšku nebo císařský řez. Nezapomínejte, že pouze asi pět procent žen (včetně těch,kterým byl termín vypočítán podle ultrazvuku) porodí skutečně v termínu. Nevystavujte sama sebe zklamání tím, že se zaměříte pouze na ten jeden “magický” den. Dítě na svět přijde, až bude připravené. Lékař vám brzy provede vyšetření pánve, kterým zjistí polohu dítěte. Možná jste zaznamenala, že vaše břicho změnilo v této době tvar, což je dáno sesune dítěte níže do pánve a jeho přípravou na průchod porodními cestami. Lidé si možná všimnou, že vám “spadlo” břicho, což je pro vás důvod k radosti, protože nebudete cítit takovou stísněnost v břiše a dechovou nedostatečnost. V této fázi váží placenta asi 700g, což se přičítá k váze navíc, kterou nosíte. Placenta svou práci pomalu ukončuje.

V tomto týdnu už byste neměla nikam cestovat, ani létat (informujte se u letecké společnosti). Může se také objevit úzkost a strach z porodu. Pokud na vás takové pocity padnou, proberte je s partnerem nebo lékařem.

 

TIPY:

  • Napište si seznam všech lidí, kterým chcete oznámit narození vašeho dítěte.
  • Sepište seznam jejich telefonních čísel nebo emailových adres, abyste se pak mohla co nejdříve podělit o novinky.
  • Rozmyslete si, zda a jak si sestavíte svůj porodní plán.

 

Zajímá vás, co vás čeká v průběhu těhotenství? Mrkněte na další články: 

 

 

ZDROJE: 

  • Nutrimimi
  • Těhotenství+